Indutrade
ProdukterFöretagetServiceSäkerhetsdatabladKontakta ossOrderNyheter
Tribotec intranet

Limning & tätning

Silikonlim är ett syntetiskt material, och ger överlägsen tålighet mot höga temperaturer, kemikalier, fukt, väder och UV-ljus. Silikonlim fäster mycket bra på metaller, glas, silikongummi och även vissa feta plaster, dvs. material som annars kan vara svåra att limma. Däremot lämpar sig silikon inte till ytor som ska lackeras.

 

Ett silikonlim är alltid flexibelt efter uthärdning. Ett flexibelt lim dämpar vibrationer och klarar chockbelastning mycket bättre än ett stumt lim. Det ger därför bättre prestanda i framför allt lite större konstruktioner som utsätts för skakningar.

 

TriboTec har ett mycket stort sortiment av silikonlim. Välj mellan pasta eller flytande, rumstemperaturhärdande eller värmehärdande.

 

Här kan du ladda hem en broschyr från Momentive med presentation över silikoner för flygindustrin (2,36 MB)

 

Klicka här för att ladda ner broschyren Silikoner för limning och tätning (320 kB)

 

Bild:Applicering av silikon

 

 

Silikon har låg ytspänning och väter material som normalt är svårlimmade. Exempelvis finns flertalet produkter som ger mycket bra vidhäftning på olika plastsorter utan användande av primer.

Bild:Applicering av silikon på detalj

 

 

Silikon används då man behöver ett flexibelt limmaterial.

Med stödlimning undviker man brott av komponentben som utsätts för kraftiga vibrationer.

 

Silikoner används med fördel för limning eller tätning då viss flexibilitet önskas i fogen. Kemikaliebeständigheten är normalt mycket hög vilket gör att silikoner fungerar väl som tätning av oljepumpar, pumpar och växellådor.

Förapplicerade packningar "CIPG"

 

(Cured In Place Gaskets) innebär att en manuellt applicerad tätning ersätts med en blöt silikonsträng som härdar till en packning och/eller limning. CIPG reducerar antalet delar och ökar produktiviteten.

Detta innebär sänkta totalkostnader. Silikoner lämpar sig mycket väl till CIPG och ger många gånger en bättre tätning än konventionella packningar.

 

CIPG används oftast i produktion med större volymer. Det kräver att man noggrannt tänker igenom kraven på produktion och prestanda. TriboTec hjälper gärna till - kontakta oss så berättar vi mer!


Tribotec AB | Metallvägen 2 | 435 33 Mölnlycke | Tel +46-31-88 78 80 | Fax +46-31-88 78 87 | E-mail: info@tribotec.se